Blokada dźwigni zabezpiecza przez nieuważnym włączeniem zakresu jazdy i w ten sposób przed przypadkowym ruszeniem samochodu.
Rys. 151 Blokada dźwigni przełączania zakresów
Blokada dźwigni przełączania zakresów zostaje zwolniona w następujący sposób:
Automatyczna blokada dźwigni przełączania
Dźwignia zakresów w położeniach P i N i przy włączonym zapłoniejest zablokowana. Aby odblokować dźwignię, kierowca musi nacisnąć pedał hamulca, z położenia P musi dodatkowo nacisnąć przycisk blokujący. Jako przypomnienie dla kierowcy, przy położeniach dźwigni P i N na wyświetlaczu pojawia się następujący komunikat:
Beim Einlegen einer Fahrstufe im Stand FuBbremse betatigen (po włączeniu zakresu jazdy, w stojącym samochodzie, nacisnąć pedał hamulca)
Blokada dźwigni przełączania zakresów działa tylko wtedy, gdy samochód stoi i jedzie z prędkością mniejszą niż 5 km/h. Przy wyższych prędkościach blokada zostaje automatycznie wyłączona w położeniu N.
Przy gwałtownym przełączeniu poza położenie N (np. z R na D) dźwignia przełączania zakresów nie zostaje zablokowana. Pozwala to np. na "rozkołysanie" samochodu, który ugrzązł, j e ż e l i pedał h a m u l c a nie j e s t wciśnięty i dźwignia przełączania zakresów dłużej niż przez 1 sekundę znajduje się w położeniu N, następuje zablokowanie dźwigni.
Przycisk blokady
Przycisk blokady w uchwycie dźwigni zabezpiecza przed pomyłkowym włączeniem niektórych zakresów. Po naciśnięciu przycisku blokada dźwigni zostanie zniesiona. Położenia, w których przycisk blokady musi być wciśnięty, są na rysunku zaznaczone kolorem => strona 141, rys. 151.
Blokada wyjęcia kluczyka zapłonu
Kluczyk po wyłączeniu zapłonu można wyjąć dopiero wtedy, j e ż e l i dźwignia znajdzie się w położeniu P. Dopóki kluczyk j e s t wyjęty, dźwignia pozostaje zablokowana w położeniu P.
Pamięć
Komputer pokładowy zapisuje w pamięci komunikatów
określone komunikaty. Można je wywołać następująco:
Za pomocą
lub
na
kierownicy wybrać menu Serwis
.
...
Jazda na oponach letnich
Opony letnie w temperaturach poniżej +7 C tracą znacznie na elastyczności, co
pogarsza ich przyczepność i reakcje podczas hamowania. Dlatego należy zmienić je
na opony M+S. Na skutek użytkowania w bardzo niskich temperaturach w strukturze ...
Regulacja szyb bocznych
Szyba boczna wymaga wyregulowania, jeśli nie zamyka się do końca.
Zamknąć wszystkie drzwi.
Przekręcić kluczyk w stacyjce w położenie 1 lub 2.
Pociągnąć odpowiedni przycisk na panelu obsługi w drzwiach i
przytr ...