Samochód ten wyposażony jest w układ monitorowania ciśnienia w ogumieniu, który na podstawie sygnałów z czujników i przekaśników w zaworach ostrzega o spadku ciśnienia w oponach, zanim dojdzie do powa żniejszych zagrożeń.
Gdy ciśnienie w oponie spadnie poniżej określonego poziomu, informuje o tym lampka ostrzegawcza.
Zamontowanie zaworów z czujnikami ciśnienia i przekaśnikami sygnału
Przy wymianie kół bądś opon należy zamontować zawory z czujnikami ciśnienia i przekaśnikami sygnału.
Nowy zawór z czujnikiem ciśnienia i przekaśnikiem sygnału wymaga zarejestrowania kodów identyfikacji w pamięci elektronicznej jednostki sterującej układu monitorowania ciśnienia w ogumieniu, a następnie układ wymaga kalibracji. Czynności związane z zarejestrowaniem kodów identyfikacji w pamięci elektronicznej jednostki sterującej należy powierzyć autoryzowanej stacji obsługi Lexusa lub innemu specjalistycznemu warsztatowi.
Kalibracja układu monitorowania ciśnienia w ogumieniu
Monitorowanie ciśnienia w ogumieniu musi być kalibrowane w nast ępujących warunkach:
Kiedy układ monitorowania ciśnienia w ogumieniu jest kalibrowany, aktualne ciśnienie w ogumieniu ustawiane jest jako ciśnienie wzorcowe.
Jak skalibrować układ monitorowania ciśnienia w ogumieniu
Kalibracja podczas jazdy samochodu nie jest możliwa.
Należy pamiętać, by doprowadzić ciśnienie we wszystkich oponach do prawidłowej wartości dla zimnego ogumienia. Układ monitorowania przyjmie aktualny stan jako wzorcowy.
Rejestrowanie kodów identyfikacyjnych
Zawory z czujnikami ciśnienia i przekaśnikami sygnału mają indywidualne kody identyfikacyjne. Po wymianie takiego zaworu konieczne jest zarejestrowanie kodu czujnika i przekaśnika sygnału. Czynności związane z rejestrowaniem kodu czujnika i przekaśnika sygnału nale- ży zlecić autoryzowanej stacji obsługi Lexusa lub innemu specjalistycznemu warsztatowi.
Kiedy należy wymienić opony
Opony należy wymienić, gdy:
W razie wątpliwości należy skontaktować się z autoryzowaną stacją obsługi Lexusa lub innym specjalistycznym warsztatem.
Wymiana opon i tarcz kół
Jeżeli kody identyfikacyjne zaworów z czujnikami ciśnienia i przekaśnikami sygnału nie są zarejestrowane, układ monitorowania ciśnienia w ogumieniu nie będzie funkcjonował prawidłowo. Po około 10 minutach jazdy zacznie migać lampka ostrzegawcza ciśnienia w ogumieniu, a po upływie 1 minuty pozostanie zapalona na stałe, sygnalizując usterkę.
Trwałość opony
Każda opona, która ma więcej niż 6 lat, wymaga sprawdzenia przez wykwalifikowanego mechanika, nawet gdy była użytkowana rzadko lub wcale i nie nosi żadnych widocznych śladów uszkodzeń.
Regularna kontrola ciśnienia w ogumieniu
Układ monitorowania ciśnienia w ogumieniu nie zwalnia z konieczności regularnego sprawdzania ciśnienia w ogumieniu za pomocą manometru.
Kontrola ciśnienia w ogumieniu powinna być elementem codziennych czynności sprawdzających stan techniczny samochodu.
Opony niskoprofilowe (z wyjątkiem kół 16-calowych)
Zwykle opony niskoprofilowe będą ulegały szybszemu zużyciu i będą miały gorszą przyczepność bieżnika na ośnieżonych i/lub oblodzonych drogach w porównaniu z oponami standardowymi. Należy pamiętać o tym, aby podczas poruszania się na ośnieżonych i/lub oblodzonych drogach stosować opony zimowe lub łańcuchy przeciwpoślizgowe* i prowadzić pojazd ostrożnie, z prędkością odpowiednią do warunków drogowych i pogodowych.
*: Łańcuchy przeciwpoślizgowe nie mogą być montowane na kołach18-calowych.
Zamiast nich powinno się stosować opony zimowe.
Gdy głębokość bieżnika opony zimowej nie przekracza 4 mm
W takim przypadku opona zimowa traci swą skuteczność.
Sytuacje, w których ostrzeganie o spadku ciśnienia w ogumieniu może nie działać prawidłowo
Wopisanych poniżej sytuacjach układ monitorowania ciśnienia w ogumieniu może nie działać prawidłowo.
Wopisanych poniżej sytuacjach może ulec obniżeniu sprawność działania układu.
W zaparkowanym samochodzie sygnalizacja ostrzegawcza może być uruchamiana i przerywana z opóśnieniem.
Gdy ciśnienie w oponie gwałtownie spadnie, np. wskutek jej rozerwania, sygnalizacja ostrzegawcza może nie zadziałać.
Należy pamiętać o przeprowadzaniu kalibracji po dokonanej regulacji ciśnienia w ogumieniu.
Przed przeprowadzaniem kalibracji lub regulacją ciśnienia w ogumieniu należy również pamiętać, by opony były zimne.
Jeżeli podczas przeprowadzania kalibracji przypadkowo zostanie wciśnięty przycisk rozruchu i zostanie wybrany stan wyłączony, ponowne wciśnięcie wyłącznika zerowania nie jest konieczne, ponieważ kalibracja zostanie ponownie uruchomiona automatycznie, gdy przyciskiem rozruchu zostanie wybrany stan ON podczas następnego uruchamiania układu.
Jeżeli przypadkowo zostanie wciśnięty przycisk zerowania, kiedy kalibracja nie jest konieczna, należy wtedy wyregulować ciśnienie w ogumieniu do określonego poziomu, gdy opony są zimne, i ponownie przeprowadzić kalibrację.
Sygnalizacja ostrzegawcza układu monitorowania ciśnienia w ogumieniu
Sygnalizacja ostrzegawcza układu monitorowania ciśnienia w ogumieniu zależy od warunków, w jakich układ był skalibrowany. Dlatego może zostać uruchomiona, mimo że ciśnienie nie spadło poniżej określonego poziomu bądś w sytuacji, gdy ciśnienie będzie wyższe od tego, przy którym układ został skalibrowany.
Proces kalibracji nie powinien trwać dłużej niż kilka minut. Jednak w wyszczególnionych poniżej przypadkach proces wprowadzania do pamięci układu wartości ciśnienia w oponach zakończył się niepomyślnie i układ nie będzie prawidłowo funkcjonował. Jeżeli wielokrotne próby kalibracji ciśnienia w oponach zakończą się niepowodzeniem, należy powierzyć sprawdzenie samochodu autoryzowanej stacji obsługi Lexusa lub innemu specjalistycznemu warsztatowi.
Zarejestrowanie kodów identyfikacyjnych
Istnieje możliwość zarejestrowania dwóch zestawów czujników ciśnienia i przekaśników sygnału.
Nie ma konieczności każdorazowego rejestrowania kodów identyfikacyjnych przy zmianie kół z oponami letnimi na koła z oponami zimowymi, jeżeli wcześniej zostały zarejestrowane kody dla obydwóch zestawów kół.
Szczegółowe informacje na temat przełączenia na drugi zestaw czujników można uzyskać w autoryzowanej stacji obsługi Lexusa lub innym specjalistycznym warsztacie.
Certyfikaty dotyczące układu monitorowania ciśnienia w ogumieniu
Zalecenia dotyczące sprawdzania lub wymiany opon
W celu uniknięcia wypadku należy przestrzegać niżej podanych zaleceń.
Nieprzestrzeganie ich grozi uszkodzeniem elementów układu napędowego i niebezpieczną zmianą własności jezdnych samochodu, co stwarza ryzyko spowodowania wypadku, w wyniku którego może dojść do śmierci lub powa żnych obrażeń ciała.
Nie należy też mieszać opon o znacznym zróżnicowaniu zużycia bieżnika.
Nie należy używać opon niewiadomego pochodzenia.
Kiedy przeprowadzana jest kalibracja układu monitorowania ciśnienia w ogumieniu
Nie należy naciskać przycisku zerowania układu bez uprzedniego sprawdzenia i doprowadzenia do prawidłowej wartości ciśnienia w oponach.
W przeciwnym wypadku lampka ostrzegawcza ciśnienia w ogumieniu może reagować w sposób nieprawidłowy, nie sygnalizując spadku ciśnienia lub może zaświecić się mimo jego prawidłowej wartości.
Naprawa bądś wymiana opon, kół, zaworów z czujnikami ciśnienia w ogumieniu i przekaśnikami sygnału oraz kapturków osłonowych
Aby uniknąć uszkodzenia zaworów z czujnikami ciśnienia w ogumieniu i przekaśnikami sygnału
Użycie płynnego środka uszczelniającego do awaryjnej naprawy przebicia opony może skutkować nieprawidłowym działaniem zaworów z czujnikami ciśnienia w ogumieniu i przekaśnikami sygnału. W przypadku użycia płynnego środka uszczelniającego należy jak najszybciej skontaktować się z autoryzowaną stacją obsługi Lexusa lub innym specjalistycznym warsztatem.
Po użyciu płynnego środka uszczelniającego podczas naprawy lub wymiany opony należy pamiętać o wymianie zaworu z czujnikiem ciśnienia w ogumieniu i przekaśnikami sygnału .
Jazda po drogach o złej nawierzchni
Na drogach nieutwardzonych bądś z uszkodzeniami nawierzchni należy zachować szczególną ostrożność.
W takich warunkach może dojść do spadku ciśnienia w ogumieniu, co ograniczy jego możliwości amortyzacji wstrząsów. Ponadto na tego typu nawierzchniach istnieje ryzyko uszkodzenia opon i tarcz kół oraz podwozia samochodu.
Opony niskoprofilowe (z wyjątkiem kół 16-calowych)
Opony niskoprofilowe mogą powodować większe uszkodzenia tarcz kół w porównaniu do zwykłych opon, kiedy podlegają uderzeniom od strony powierzchni drogi. Należy zatem zwracać uwagę na następujące zagadnienia:
Jeżeli opony są niedopompowane, mogą ulegać poważnym uszkodzeniom.
Jeżeli podczas jazdy samochodem ciśnienie w ogumieniu każdego z kół staje się niskie
Należy przerwać jazdę, gdyż w przeciwnym razie opony i/lub tarcze kół ulegną zniszczeniu.
Przygotowanie pojazdu
Pojazd może być wyposażony w:
opony z właściwościami awaryjnymi (MOExtended)
W pojazdach z oponami MOExtended nie jest
konieczne przygotowanie pojazdu.
...
Schemat montażu
Hak holowniczy należy zamocować 4 śrubami M10 (A).
Podkładki dystansowe górne lewe B i prawe C muszą mieć minimalną
grubość 6 mm.
Podkładki dystansowe dolne lewe E i prawe F musz ...
Zasady działania
Kamera jest pomocą wizualną podczas
cofania.
OSTRZEŻENIE
System ten nie zwalnia Cię z
obowiązku zachowania ostrożności
podczas jazdy.
UWAGI
Podczas mycia pojazdu wodą pod
wysokim ciśnieniem kame ...